Firefox: Prohlížeč, kterému můžete věřit
| domů | ke stažení | pomoc | konfigurace | ukázky | odkazy | kontakt | Stáhněte si Thunderbird


1. Základní pokyny k zprovoznění
2. Instalace do Thunderbirdu
3. Instalace do Mozilla mail
4. Keyserver
5. Časté problémy


Základní pokyny k zprovoznění
K běhu enigmailu je zapotřebí mít nainstalováno GPG (poslední stabilní verze 2.2.1). Je možné použít ješte PGP 6.5.8 (command-line), ale to Vám nedoporučuji jelikož je to už hodně stará verze, která se nijak nevyvíjí narozdíl od GPG. Proto také nemát zaručeno, že Vám bude do budoucna PGP s enigmailem korektně pracovat. GPG lze ve windows nainstalovat jednoduše spuštěním exe instalatoru a po instalaci najít cestu k nainstalovanému spouštěcimu souboru gpg.exe.Bude Vám fungovat bez problémů, když ho umístníte do c:\Program Files\gpg\gpg.exe. GPG v Linuxu bývá součástí každé běžné distribuce a bývá umístěn v /usr/bin/gpg. Pro uživatele Windows doporučuji přečíst si tento článek o instalaci a zprovoznění GnuPG na této platformě.

Instalace XPI do Thunderbidu
Instalace Enigmailu/Enigmime do Thunderbirdu se provádí následujícím způsobem. Po spuštění Thunderbirdu klikněte v menu na položku Tools/Nástroje v menu zvolte Options/Předvolby. Dále najděte ikonku Extensions/Rozšíření a tam stiskněte Install Extension/Instalovat nové rozšíření. Po provedení instalace je přeba poštovního klienta (Thunderbird) restartovat. Poté když už Vám Enigmail v Thunderbirdu běží je ještě třeba v menu nastavení účtů povolit "podporu OpenPGP k tomuto účtu". Po vytvoření GPG klíče můžete ještě vybrat implicitní klíč k dannému účtu.

Instalace XPI do Mozilla mail
Otevřit prohlížeč Mozilla v menu Soubor > Otevřít soubor (Ctrl+O) a vybrat příslušný XPI soubor. Po provedení instalace je potřeba restartovat Mozillu.

A tady je ke stažení Mozilla with Enigmail and GnuPG mini howto v PDF.

KEYSERVER
V rozšířených předvolbách enigmailu Vám doporučuji nastavit tento keyserver: pgp.mit.edu. Svůj veřejný klíč můžete také uploadovat na tento server přes prohlížeč na adrese: http://pgp.mit.edu. Zde volžíte váš veřejný klíč (public key block) ve formátu ASCII a kliknete na tlačítko Submit this key to the keyserver! Keyserver slouží k automatickému stahování veřejných klíčů/podpisů, které budete potřebovat. V novějších verzích je už přednastaveno větší množství keyserverů.

Řešení častých problémů
1. Po upgradu Enigmailu Thunderbird nefunguje
Upgradoval jsem Enigmail na Thunderbirdu a ten po restartu už nespustím a stále mi hlási: "A previous install did not complete correctly. Finishing install." tzn. Předchozí instalace nebyla korektní a kompletně provedená. (Ikdyž Vám instalator řekl, že instalační proces skončil bez problémů.) Běžte do instalačního adresáře Thunderbird a smažte soubor xpicleanup.dat. Potom spusťte Thunderbird a učiňte následující kroky:
Klepněte v menu na Nástroje -> Předvolby -> Rozšíření
Klepněte na rozšíření Enigmail a potom na tlačítko Zakázat rozšíření
Restartujte Thunderbird
Nainstalujte novou verzi Enigmailu a potom ho znovu Povolte
Restartujte Thunderbird a je hotovo

2. Jak odinstalovat Enigmail?
Instalace Enigmailu vytvoří následující soubory:
soubory v adresáři /components/enigmail.js, enigmail.xpt, libenigmime.so, enigmime.xpt, ipc.xpt, enigprefs-service.js
a v adresáři /chrome/enigmail.jar
přímo v adresáři Mozilla/Thunderbird/Netscape. (Ve windows, soubor enigmime.dll, a nebo libenigmime.so v linuxu.)

Enigmail dále modifikuje overlay soubory
/chrome/overlayinfo/communicator/content/overlays.rdf a
/chrome/overlayinfo/messenger/content/overlays.rdf vložením řádek, které souvisejí s instalací Enigmailu.

Klepnutím na tlačítko Odinstalovat Enigmail v předvolbách se všechno vrátí do původního stavu. Budou smazány uvedené soubory/adresáře a změny v overlays.rdf budou opraveny. Jestliže se vůbec nemůžete dostat na okno Enigmailu, zkuste vymazat/upravit soubory ručně, poté co vypnete Mozillu.
Upozornění: Nemažte soubor /chrome/enigmail.jar, bez toho aby jste nevymazali změny z overlays.rdf souborů. Mohlo by se stát, že by pak Mozilla byla úplně nefunkční.

3. Mozilla/Netscape spadne, když otevřu okno Pošta/Diskuzní skupiny.
Restartujte ho. Tento problém souvisí s XUL vyrovnávací pamětí a obvykle zmizí při druhém restartu. Je tu ale jedna možnost. Můžete zkusit smazat soubory XUL.mfasl (Unix) nebo XUL.mfl (Windows) v adresáři Vašeho profilu a znovu spustit prohlížeč.

4. Mozilla Thunderbird spadne při startu
Tento problém souvisí s vyrovnávací paměti XUL. Smažte soubory XUL.mfasl (Unix/MaxOS X) nebo XUL.mfl (Windows) v adresáři Vašeho profilu a znovu spusťte Thunderbird.

5. Mozilla/Netscape spadne, když začnu používat Enigmail
Enigmail je stále ve vývojové fázi a změny v komponentech Enigmailu nemusí vždy souhlasit s Mozillou. To může občas zapříčinit, že Mozilla spadne, když začnete používat Enigmail. Pro uvedení registrovaných komponent do výchozího stavu smažte soubor component.reg, který je ve stejném adresáři jako spustitelné soubory Mozilla/Netscape. Je to to jediné co můžete udělat, když Vám Mozilla nefunguje. Mozillu restartujte až po smazání souboru, všechny komponenty budou potom automaticky znovu zaregistrovány. (Jestliže Mozilla stále nebude fungovat pokuste se Enigmail odinstalovat.)

6. Jak nakonfigurovat Enigmail
K nakonfigurování nebo odinstalovaní Enigmailu použijte Úpravy->Předvolby->Soukromí & Zabezpečení->Enigmail (v Mozille) Enigmail->Předvolby (v Thunderbirdu)

7. Funguje enigmail?
Jestliže byla instalace úspěšná, musíte restartovat aplikaci (Thunderbird/Mozilla). Na OS Windows 9x/ME, je někdy potřeba restartovat celý systém. Po restartování aplikace, otevřete okno s poštou, kde uvidíte v menu položku Enigmail. Zvolte v menu Enigmailu položku "O aplikaci Enigmail" a zobrazí se vám okno, kde budete mít vypsáno číslo verze a PGP/GPG cestu ke spustitelnému souboru.
Enigmail byl testován pouze se stabilnímy verzemi Mozilly/Thunderbirdu. Jestliže používáte "noční verze" nebo svůj vlastní "build", Enigmail nemůsí fungovat a může zapříčinit pád celé aplikace!

8. Ikonky Enigmailu v menu jsou nesprávně seřazené nebo porušené?
Zkuste dvakrát změnit své téma vzhledu. Pokud používáte téma vzhledu "Modern", přepněte do téma "Classic" a restartujte Mozillu/Thunderbird. Po restartu zvolte znovu téma "Modern" a restartujte znovu.

9. Instalace selhala
  • Může to být způsobeno tím, že nemáte přístupová práva do adresáře, kam Mozilla (Thunderbird) instaluje komponenty jako jsou Enigmail. Ve víceuživatelských operačních systémech jako Unix to bývá v adresáři /usr kam může instalovat komponenty pouze administrátor (root). Na OS Linux zkuste použít originál RPM balíčky z https://www.enigmail.net/download/index.php. Pro nainstalování češtiny pak použijte langpack.
  • Jestliže nemůžete instalovat RPM balíčky musíte použít instalační metodu pomocí XPI balíčků. Po úspěšném nainstalování Enigmailu ho můžete používát bez problému jako běžný uživatel bez administrátorských (root) práv.
  • Můžete mít stále nainstalovanou Mozillu (Thunderbird) ve vlastním podadresáři (bez administrátorských/root práv).
  • Instalace vyžaduje přístup do "dočasného" (temporary) adresáře. Jestliže je plný může to zapříčinit chybu instalace.
Jestliže stále dostáváte chybové hlášení o instalaci zkuste najít instalační log soubor install.log, který se nachází v tom samém adresáři jako spoužtěcí soubor Mozilly/Thunderbirdu. Zkontrolujte si poté posledních pár údají v log souboru a možná zjistíte co vám znesnadňuje instalaci Enigmailu.
Jestliže chcete reportovat vaši instalační chybu v diskuzní skupině nebo mailing listu popište detailně problém včetně chybového hlášení a výpisu kódu v install.log.

10. Enigmime se nezobrazilo ve Správci rozšíření
Toto je normální. Enigmime je komponent specifický pro OS a zajišťuje interní komunikaci mezi GnuPG a Enigmailem. Samotné se vůbec neregistruje do Správce rozšíření.

11. Správce rozšíření zobrazí toto hlášení: "Aplikace bylá úspěšne nainstalována prosím restartujte Thunderbird"
Správce rozšíření musí ověřit jestli je rozšíření schopné fungovat, jestli jste vybral správnou verzi kompatibilní s vaší verzí Mozilly/Thunderbrid a jestli jste oprávněn instalovat komponenty. Jestliže aktualizujete ze starší verze Enigmailu může dojít k problému.
Poté je potřeba odstranit starou verzi Enigmailu. Ovšem Správce rozšíření neumí Enigmail uplně a korektně odebrat a proto je třeba vypnout Thunderbird a smazat adresář chrome a extensions ve vašem profilu.

Upozornění: nápověda se častem rozšíří:)